Kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?
Dzieci w wieku poniżej siedmiu lat dzielą się swoimi nagimi zdjęciami! Kiedy musisz porozmawiać ze swoim dzieckiem?
Dzieciństwo ma ogromne znaczenie dla rozwoju seksualności. Tutaj leży podstawa seksualnej przyjemności i opanowania oraz pewności siebie w decydowaniu o własnym ciele. Trzymanie, przytulanie i całowanie dziecka daje pozytywne i bezpieczne uczucie związane z byciem kochanym.
Gdy dziecko osiąga ważne etapy fizyczne i emocjonalne, stopniowo rozpoznaje i doświadcza własnego ciała. Doświadczenia tych wczesnych lat stanowią podstawę połączenia i intymności w późniejszym życiu.
W dalszej części znajdziesz szczegółowe porady na temat tego, o czym możesz mówić, gdy twoje dziecko ma mniej niż 4, 4-6 lat lub 7-12 lat.
Wczesne odkrycia.
Seksualność dzieci charakteryzuje się ciekawością, a dzieci wcześnie zaczynają badać swoje ciała. Nawet małe dzieci w wieku poniżej jednego roku mogą mieć orgazm, chociaż nie zdarza się to często. Dzieci mogą rozmawiać o miłych uczuciach i drżeniach w brzuchu w związku z narządami płciowymi. Nie oznacza to, że dzieci doświadczają seksualności w taki sam sposób jak dorośli, a interpretacja seksualności dzieci w perspektywie dorosłych jest błędna.
Zabawa i granice.
Kiedy dzieci trochę dorastają, często bawią się w zabawy, w których bada się seksualność. Nie jest też niczym niezwykłym odkrywanie swoich narządów płciowych lub masturbacja. Jest to normalne i zwykle nie ma się o co martwić.
Ważne jest, abyś jako rodzic rozpoznał odkrycie dziecka. Zabawa seksualna pomaga oswoić dziecko z własnym ciałem i lepiej ustalać i szanować granice.
Wiedza i bezpieczeństwo.
Ważna jest znajomość własnego ciała i pozytywny związek z seksualnością, żeby rozwijać bezpieczną tożsamość seksualną i osiągnąć przyjemność, a także zapewnić dobre wzorce zachowań seksualnych jako młodzież i dorośli.
To, że dzieci badają swoje ciała, dotykają swoich miejsc intymnych, jest normalne. Jak na to reagujesz — zarówno słowami, tonem głosu, jak i wyrazem twarzy, pomaga kształtować percepcję dziecka i uczucia związane z seksualnością.
Udzielaj uczciwych i obiektywnych odpowiedzi.
Dzieci mogą odczuwać wstyd z powodu własnej seksualności na podstawie reakcji otoczenia na ich działania. Jeśli odpowiesz szczerze i bezpośrednio na pytania dziecka, zamiast nie odpowiadać, złościć się, dziwić i odsuwać temat na bok, nauczysz dziecko, że ciekawość własnego ciała jest całkowicie normalna.
Większość dzieci ostatecznie zadaje wiele pytań. Mogą na przykład zastanawiać się „skąd się biorą dzieci” lub „dlaczego dziewczynki i chłopcy są inne”? Dostając takie pytania, staraj się odpowiadać tak uczciwie i obiektywnie, jak to możliwe.
To, jak rozmawiasz z dzieckiem na temat seksualności — lub innych trudnych tematów — może pomóc stworzyć podstawy dla otwartego dialogu w przyszłości.
Jeśli dzieci otrzymają słownictwo, które pozwala im mówić o seksualności i granicach, może zapobiec nadużyciom.
Świadomość płci.
Kiedy dziecko ma około 2-3 lat, zaczyna odczuwać, że jest chłopcem lub dziewczynką. Ta świadomość nazywa się tożsamością płciową. Dzieci w tym wieku zaczynają rozumieć różnicę między chłopcami i dziewczętami i mogą identyfikować się jako jedno lub drugie.
Naszą tożsamość kształtują oczekiwania środowiska, w którym dorastamy. Możemy na przykład nadać cechy oparte na płci, kolorze skóry, religii, stroju, wykształceniu itp.
Urodzone dzieci z penisem są uważane za chłopców. Urodzone dzieci z pochwą są postrzegane jako dziewczęta. Tradycyjnie uważa się, że każdy jest chłopcem lub dziewczynką. Dziś wiemy, że jest wiele osób, które nie czują się w roli chłopca lub dziewczynki, i że obraz jest bardziej zróżnicowany.
Seksualność.
Wiele osób wcześnie dowiaduje się, czy pociągają ich osoby przeciwnej, czy tej samej płci. Jednak normalne jest również spędzanie czasu na rozmyślaniu lub badaniu własnej tożsamości seksualnej. Mówiąc o sympatii lub partnerze, miło jest rozmawiać niezależnie od płci: „W kim jesteś zakochany?” Lub „Jaki jest twój chłopak/dziewczyna?”
Jako rodzice nie możemy stwierdzić, czy nasze dziecko jest heteroseksualne, czy homoseksualne. Jeśli masz jakąś wskazówkę, niekoniecznie musisz pytać, ale raczej stwórz otwarte i bezpieczne środowisko w domu. Kiedy twoje dziecko mówi ci o swojej postawie, musisz okazać afirmację i wsparcie.
Największy strach dziecka należy odrzucić. Jednak gdy dziecko zdecyduje się być z tobą otwarte i uczciwe, dzieje się tak dlatego, że dziecko nadal chce mieć z tobą silne więzi.
Kiedy powinieneś porozmawiać ze swoim dzieckiem i o czym?
Rozmawiając z dzieckiem na temat ciała i seksualności, możesz zacząć od naturalnych sytuacji lub skorzystać z okazji, gdy pojawią się pytania. Poniżej znajdziesz sugestie na temat tego, o czym możesz rozmawiać z twoim dzieckiem w zależności od wieku.
Kiedy dziecko ma mniej niż 4 lata.
Opowiedz dziecku o ciele i jego funkcjach. Naucz swoje dzieci pospolitych słów na narządy płciowe. Wyjaśnij różnicę między ciałem dziewczynki a ciałem chłopca. Powiedz, że dzieci leżą w brzuchu matki podczas ciąży i wychodzą z pochwy podczas porodu. Powiedz, że nie ma nic złego w dotykaniu się w intymnych miejscach, upewnij dziecko, że jest to w porządku. Wyjaśnij również, że może to robić, kiedy jest sam.
Mów o granicach. Zarówno osobistych, jak i towarzyskich. Przykładem może być to, że noszenie ubrań jest normalne, gdy jesteś poza domem i że nie wolno dotykać miejsc intymnych innych osób bez ich zgody.
Wyjaśnij, że dziecko decyduje o własnym ciele — i co to oznacza. Mogą sami zdecydować, czy chcą kogoś przytulić, czy nie. Mów o tym, że jeśli na przykład ktoś zmusza go do dotknięcia swoich lub czyichś miejsc intymnych, musi to powiedzieć komuś, komu ufa.
Kiedy dziecko ma 4-6 lat.
Wyjaśnij, jak zmienia się ciało w miarę wzrostu. Opowiedz o tym, jak powstają i jak rodzą się dzieci. Wyjaśnij, że możesz odczuwać miłe uczucia w okolicach intymnych, że narządy płciowe mogą stać się sztywne lub że odczuwasz łaskotanie. Mów o tym, że miło jest siebie dotykać, ale jest to coś, co robisz, gdy jesteś sam.
Wyjaśnij, że dorośli uprawiają seks, ponieważ jest on rozkoszny i jest to sposób, w który powstają dzieci. Mów o zakochaniu się i o miłości. Opowiedz trochę o tożsamości płciowej, orientacji i różnych sposobach bycia rodziną.
Mów o niegodziwym traktowaniu w celach seksualnych i że może się to zdarzyć, nawet jeśli jest to dorosły lub młody człowiek, którego znasz i którym ufasz. Powiedz dziecku, z kim może porozmawiać, jeśli coś takiego się wydarzy.
Kiedy dziecko ma 7-12 lat.
Mów o dojrzewaniu, wszelkich zmianach, które nadchodzą lub są już w toku. Powiedz, że to normalne, że ktoś wkracza wcześniej, a ktoś później w okres dojrzewania. Podziel się swoimi doświadczeniami. Mów o miłości, zakochaniu się i związku. Wyjaśnij tożsamość płciową i orientację seksualną. Mów o różnorodności.
Mów o granicach w stosunku do ciała własnego i innych oraz seksualności. Mów o debiucie seksualnym i środkach antykoncepcji. Rozmawiaj o sieci, mediach społecznościowych, udostępnianiu zdjęć i pornografii. Krajobraz mediów stale się zmienia, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z tym, czym interesują się dzieci / młodzież. Ostatnie badania pokazują, że dzieci w wieku 7-9 lat dzielą się swoimi nagimi zdjęciami. Uświadom swoje dziecko, żeby miało szacunek do swojego ciała i żeby wiedziało, że udostępnianie takich zdjęć nie powinno mieć miejsca.